Poradniki Medyczne

Artykuły medyczne, uzależnienia, psychiatria, medycyna niekonwencjolana. Zapraszamy

Rozwój choroby alkoholowej

6340176931_77dfbcce82_zAlkoholizm uważa się za chorobę przewlekłą, postępującą i potencjalnie śmiertelną.

Rozróżnia się cztery najważniejsze etapy rozwoju choroby:

1. Prealkoholowa faza objawowa. Jest to początkowa faza ostrzegawcza. Zazwyczaj zaczyna się od tego, że osoba podatna na wpływ stresu, przeżywająca ciężkie chwile, odczuwająca stałe napięcie i zmagająca się z problemami emocjonalnymi zaczyna szukać środków, które pomogą zapomnieć jej o problemach. Alkohol, jak powszechnie wiadomo, problemów nie rozwiązuje, jednak dla osób bliskich wejścia w nałóg, zaczyna się on kojarzyć z przyjemnością, z uśmierzeniem bólu psychicznego i ze stanem błogiej nieświadomości. Wówczas szukają oni jak najwięcej okazji, by spożywać alkohol, a ich tolerancja na spożywane dawki wciąż rośnie.

2. Faza zwiastunowa. Jej znakiem charakterystycznym są luki w pamięci. Człowiek nie potrafi przypomnieć sobie co robił podczas libacji alkoholowej, często budzi się w obcym dla niego miejscu i nie wie jak tam trafił. Na tym etapie rośnie samoświadomość pojawiającego się problemu. Pomimo tego, że człowiek zdaje sobie sprawę, że nie zawsze kontroluje swoje picie, nadal szuka okazji ku temu, by wypić lub pije po kryjomu.

3. Faza krytyczna. Jest to już typowe uzależnienie psychiczne i fizyczne. Na tym stadium choroby człowiek całkowicie traci kontrolę nad spożywaniem alkoholu, czuje wyraźny głód alkoholowy, sięga po alkohol także rano, by móc normalnie funkcjonować. Jego picie ma wyraźny negatywny wpływ na jego pracę i życie rodzinne.

4. Końcowa faza chroniczna. Objawia się tzw. ciągami alkoholowymi. Nałogowiec sięga po alkohole niekonsumpcyjne. Tolerancja na alkohol spada. Syndrom odstawienia jest niezwykle dokuczliwy. Pojawiają się poważne problemy zdrowotne i pogłębiająca się degradacja psychiczna. Nasilają się stany bezsenności. Dochodzi do omamów wzrokowych i słuchowych. Ten etap choroby może prowadzić do śmierci.

Pomoc w leczeniu nałogu potrzebny jest na każdym etapie choroby alkoholowej, tylko w zależności od stanu jej pogłębienia istnieją różne formy jej leczenia.  Wiele praktycznych informacji na ten temat jest na polczynzdroj.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradniki Medyczne © 2014 Frontier Theme