Poradniki Medyczne

Artykuły medyczne, uzależnienia, psychiatria, medycyna niekonwencjolana. Zapraszamy

Badania kierowców

Prowadzenie samochodu, czy też innego pojazdu mechanicznego, to duża odpowiedzialność. Chociaż udaje się przychodzi nam to w pełni naturalnie, to trzeba pamiętać, że nie każdy powinien zasiadać za kierownicą pojazdów. Istnieje długa lista przeciwwskazań, które dyskwalifikują z możliwości wsiadania za kierownicę. Kto wydaje takie decyzje? Oczywiście lekarze. Bardzo wiele schorzeń uniemożliwia bezpieczne kierowanie samochodem. Zazwyczaj nie mamy o tym pojęcia, co powoduje, że narażamy zdrowie swoje i innych ludzi. Dlatego też, przed przystąpieniem do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, należy przejść szczegółowe badania.

Badania kierowców zawodowych sprawdzają dwie rzeczy. Na początek pora na psychotesty. Bada się w nich zdolność poprawnego reagowania w w ekstremalnych sytuacjach, reakcję na bodźce zewnętrzne czy też ogólny stan psychiczny badanego. Nie wolno pomijać tego etapu, ponieważ wiele zaburzeń ciężko wykryć podczas codziennych czynności.

Przedmiotem badań jest także wzrok. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to proste badanie wzroku, polegające na odczytywaniu liter z tablicy (czego de facto można nauczyć się na pamięć!) To dużo bardziej skomplikowane testy, które sprawdzają wiele elementów. Ocenia się na przykład szybkość reakcji, umiejętność widzenia przestrzennego czy też rozpoznawanie barw. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, iż kierowca zawodowy będzie potrafił zachować się w każdej sytuacji na ulicy.

Nie każdy lekarz może przeprowadzać takie badania. Należy skorzystać z porady specjalisty, legitymującego się prawem do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W innym wypadku, badania będą zwyczajnie nie ważne. A z tego mogą wyniknąć niezbyt ciekawe sytuacje, szczególnie, gdy będziemy z pracami poważnego wypadku komunikacyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradniki Medyczne © 2014 Frontier Theme